Oto kurtarıcı işi yapmak

By | 1 Şubat 2017
5 (100%) 1 vote[s]

Oto kurtarıcı işi

Oto kurtarma işi yapmak isteyenler için detaylı bilgi aktaracağım. Sormak istediğiniz bir konu var ise yorum kısımından iletirseniz sorularınıza cevap verebilirim.(Sorularınızı yorum olarak yapmanız okuyan diğer kullanıcılarında kafasına takılan soruları gidermiş olacaksınız. Sizlerden ricam kafanıza takılan soruları yorum olarak göndermenizi rica ederim.)

Oto kurtarma işi için öncellikle ehliyet olarak b sınıfı kullanılabilmektedir. 3,5  ton geçmeyecek kamyonet tipindeki araçları kullanabilirsiniz.Aşağıdaki araçlar diğer araçlara göre daha az yakacağı için ve belge olarak daha az belge istediği için aşağıdaki araçları önermekteyim. Örnek aşağıda birkaç  resim;

bostancı oto kurtarıcı hizmeti

 

Oto kurtarıcı işi yaparken aşağıdaki firmalar ile anlaşmalı olmanız  sürekli olarak iş yapma olasılığınız olacaktır.

 

1)Oto kurtarma işi yapmak isteyenlerin öncellikle çevresi çok geniş olmalıdır. Bizler anlaşmalı olduğumuz pert araç alım satım yapan firmalar ile anlaşma yapıp sürekli olarak bu firmalar ile çalışmaktayız.

 

2)Oto tamir ve kaporta dükkanları ile anlaşma yapmak bu firmaların birkaç farklı yerde şubesi olduğu için sürekli olarak araç çekiciye ihtiyaçları vardır.En fazla oto kurtarma işi yapanların iş vermektedir.

 

3)Küçük iş makineleri firması ile anlaşma yaparak sürekli olarak iş alabilirsiniz.(Bu iş makineleri yukarıdaki resimlerdeki gibi araçlar tonaj problemi olduğu için çekmemektedir. Kamyonet tarzı yukarıdaki araçlar çekse dahi kasaya ve çekme halatına çok büyük zarar vermektedir.

 

4)Eğer firma iseniz turassist gibi bazı yol yardım firmaları ile anlaşma yapıp iş trafiği sağlayabilirsiniz. Fakat bu firmalar ortalama 100 – 80 tl gibi çok uygun fiyatlara araçlarını çekiciye çektirmektedir. Bu firmalardan ekmek yemek için 4-5 aracınız olmalıdır. Tek araç ile pek mümkün olduğunu düşünmüyorum.

 

Hiç iş olmasa dahi yoğun trafik olduğu ve çok ilerisini görebildiğiniz yolarda kaza olduğunda oradan iş alabilirsiniz.

Trafik polis tanıdığınız var ise kaza durumlarında kazan yapan kişinin çekici tanıdığı yok ise trafik polisi oto çekici çağırmaktadır.

Oto galeri dükkanları ile anlaşma parakda iş trafiği sağlayabilirsiniz. Genel olarak oto galeri dükkanları çok tecrübeli kişiler ile çalışmaktadır. Araçları yüksek değerde olduğu için karşısındaki kişiye çok fazla güven beklemektedir.

Oto kurtarma işinde olması gerekenler

Şehir içi çalışıyor iseniz K belgesinin Özel amaçlı olan şehir içi olanı almanız gerekir.  Ortalama fiyatı 3,500 veya 4000 tl’dir.
Şehir içi ve şehir dışı çalışmak isteyenler K belgesi almak istediğinde Fiyat 20 bin tl dir. Bu fiyatı ehliyet ve operatörlük kurslarından sizlerde öğrenebilirsiniz.

Bu belgeler olmadan yapmak isteyen hiç başlamamasını öneririm. Bazı bölgelerde kantar bulunmakta ve o bölgeden kantara aracınızı sokmanız zorunludur. Aracınızı soktuğunuzda K belgesi yok ise çok yüklü cezalar ödeyebiliyorsunuz.

Araç kurtarıcı işi yapmak için aracınızı trafik sigorta yapmanız şart olduğunu biliyorsunuz, Aracınızı trafik sigortasında özel amaçlı oto kurtarıcı yaptığnızda 7,500 tl yıllık ücreti bulunmaktadır. Aracınızı yada kamyonet olarak sigorta yapabilirsiniz. Fakat burada aracınız kaza yaptığında yada aracı çekerken bir problem olup araca maddi hasar verdiğinizde kamyonet sigortası olduğun tüm masraflar sizin cebinizden gitmektedir. Özel amaçlı olduğunda sigorta masrafları ödemektedir. Bu iki seçenek hakkında karar vermeniz size kalmış..
Almanız gereken belge olarak YETKİ BELGESİDE gereklidir.

Sizlere belgeler ve işleri nereden alacağınız ile ilgili bilgilendirme yaptım. En önemli soru ne kadar kazabilirim?

Ne kadar kazanacağınız konusunda kesin ve net olarak bir bilgi veremeyiz. Yapacağınız iş trafiği gibi birçok etken bulunmakta.
Genel olarak araç çekici fiyatları olarak bilgilendirme yapacak olursak, Her ilin fiyatları farklı olmaktadır. İstanbul için ortalama 100 tl kontak parası yani en düşük 100 tl olmakta ve km başına 2 TL  hesaplanmaktadır.

10 km uzaklıkta bir işe git gel 20  km > 40 tl  Kontak parası 100 tl toplamda 140 tl olacak bu fiyat üzerinden 20 tl gibi inebilirsiniz. Kamyone fiat ducato , Renault master gibi araçlar km başına 60 kuruş yakmaktadır.

Genel olarak oto çekici fiyat kurallara aşağıdaki gibidir. Sizlerin bulunduğu ile göre kesinlikle fiyatlar değişiklik gösterecektir. Kafanıza takılan bir soru var ise yorum olarak göndermeniz durumda sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

GÜNDÜZ
Otomobil    (0-5 KM) 100,00 TL
Otomobil    (0-10 KM) 120,00 TL
Otomobil    (0-20 KM) 130,00 TL
Otomobil    (0-30 KM) 140,00 TL
Otomobil    (0-40 KM) 150,00 TL
* KURTARMA ÜCRETİ OLARAK 60,00 TL  İLAVE EDİLİR.

* VİNÇ İLE KURTARMA ÜCRETİ OLARAK 200,00 TL  İLAVE EDİLİR

KAMYON-OTOBÜS-MİDİBÜS  (0-10 KM) 150,00 TL
KAMYON-OTOBÜS-MİDİBÜS  (0-20 KM) 165,00 TL
KAMYON-OTOBÜS-MİDİBÜS  (0-30 KM) 180,00 TL
KAMYON-OTOBÜS-MİDİBÜS  (0-40 KM) 190,00 TL
KAMYON-OTOBÜS-MİDİBÜS  (0-50 KM) 200,00 TL
* 50 KM.’DEN UZAK MESAFELER İÇİN KM.’Sİ 4,00 TL
* KURTARMA ÜCRETİ OLARAK 120,00 TL. İLAVE EDİLİR.

 

69 thoughts on “Oto kurtarıcı işi yapmak

 1. Ahmet Sipahi

  Merhaba, “Almanız gereken belge olarak YETKİ BELGESİDE gereklidir” diye yazmışsınız. Belirttiğiniz belgeyi ve ne yolla alındığını biraz açıklar mısınız?

  Reply
  1. admin Post author

   Yetki belgesi K belgesi ile eşdeğer anlamlıdır. Şehirler arası k belgesi(yetki belgesi) fiyatı 22 bin tl civarında Şehiriçi daha uygun bu belgeyi almanız gerekir. Çünkü bu belge olmaz ise trafik çevirmesinde yüklü bir ceza yersiniz.

   Reply
 2. Ender

  Merhaba bu işe yeni başlamayı düşünüyorum. K belgesi her sene yenileniyormu? D sınıfı ehliyetim var ducato tarzı araçlar için ayrıca ehliyet almam gerekiyormu teşekkürler

  Reply
  1. admin Post author

   Ducato araçları b sınıfı ehliyeti de kullanmaktadır. K belgesi tek sefer alınır ve her yıl yenilenmemektedir.

   Reply
 3. Ysn

  Ahtapotlu mu daha İyi Olur Düz Resimdeki gibi veya Gözlüklü mü.?
  Sürekli İş İmkanı bulma Olasılığı Nedir Tecrube İsterim alınan Arac Model ‘yas’olarak Önemli mi Bu iste 97 model bir Arac buldum onla Yapılablrmi

  Reply
  1. admin Post author

   97 model bir araçla yapılır fakat araç eski olduğu için sürekli arıza çıkaracakdır. Sürekli araç iş yapacağı için aracın her bakımı sizler için fiyatı yüksek olacaktır. Ahtapot araçlar pahalı ve bakımı ağırdır. Kayar kasa yada sabit kasa almak yakıt konusunda daha ekonomik olacakdır.

   Reply
 4. Murat

  Merhaba ,
  Size 2 sorum olacak . Sıfır şasi kamyonet aldığımızda buna kayar kasa ekipman montajını yaptırdığımız zaman ruhsata işletilmesi nasıl oluyor aşamalarıyla bilg iverebilir misiniz?
  Ayrıca bu ekipmanları imal eeden firmalara mı bu işleri yaptırmak zorundayız?

  Teşekkürler

  Reply
  1. admin Post author

   Mecburi olarak ilgili firmalardan yaptırmak zorundasınız. Oto çekici araçları direk olarak kasalı olarak üretilmemektedir. Ruhsata işleme için kasayı yaptırdığınız firma sizlere bazı ölçüler verecek sizlerde bu ölçüleri yönlendiği resmi kurum üzerinden ruhsata işleteceksiniz.

   Reply
 5. Mustafa

  İvoco diyl 98 model arabam var çok temiz bunu kayar kaza yaptırmam icin ne kadar bir fiyat araligi olur eski kaza sökülüp Yen’i kayar kasa montajı bunun icin ruhsat değişimi gibi neler yapılıyor bilginiz varmi varsa paylaşırsanız sevinirim şimdiden tskler

  Reply
  1. admin Post author

   Eskiden bu tarz araçlarda proje çizdirme işlemi yapıldıktan sonra çekiciye çevrilme işlemi yapılmaktaydı. Artık malesef bu işleme izin vermiyorlar, dilerseniz araç ruhsat işlemleri ile ilgilenen kayıt bürolarına başvuru yapıp danışabilirsiniz.

   Reply
 6. fatih

  Bu işin dezavatajları nasıl?olumsuzluklar çok olurmu?ben emekliyim daha önce bu tarz araç kullanmadım tavsiye edermisin?mutla cevap ya z…teşekkürler.

  Reply
  1. admin Post author

   Dezavantajı olarak sürekli telefonun çalıyor ve tatilde olsa tamirciler arama yapabilmekte ve tamircilerin geneli ödemeyi tam yapmıyor yada sürekli olarak ödeyeceği tutarı hep eksik veriyor. Tabi o senin ile tamirci arasında yaptığın ilişkiye göre değişiklik gösterir. Taksi şoförlüğün çok iyiyse kolaylıkla kullanabilirsiniz.

   Reply
 7. okan

  180000 nufus bir ilcede 25 adet kurtarıcı var 26 cısı iş yaparmı

  Reply
  1. admin Post author

   Bulunduğunuz ilçesinin iş potansiyelini nüfusa göre birşey söyleyemem. Örnek vermek gerekirse Tekirdağ ilinin saray ilçesinde oto kurtarıcı işi yapanlar ortalama 20 veya 25 dir. Yeni bir kişi işe başladığında iş yapabilmekte dilerseniz ilçe hakkında inceleme yapabilirsiniz.

   Reply
  2. admin Post author

   Kaç tane kurtarıcı olduğu önemli değildir. Siz işinizi nasıl yapıyorsunuz çevreniz var mı? iş alabilmek için neler yapıyorsunuz? Bu soruların cevapları net olduktan sonra iş yapılır.

   Reply
 8. remzi

  merhaba 2.el kurtarıcı alsak K belgesi yinede almak gerekiyormu yoksa belge araçla birliktemi satılıyor teşk

  Reply
  1. admin Post author

   K belgesi ayrı alınan bir belgedir. Şehiriçi için özel amaçlı kurtarıcıya özel k belgesi şehirler arası için farklı bir k belgesi bulunur.
   K belgesini güncel fiyatı 20 bin tl’dir. Şehiriçin özel amaçlı k belgesinin fiyatı daha uygun bir fiyatı vardır.

   Reply
  2. admin Post author

   Belge kişiye özel olur. Araca ait bir belge değildir.

   Reply
 9. mehmet

  bu isi 2 aracla yapmayi dusunuyorum toplamda ne kadar sermaye gerekli

  Reply
  1. admin Post author

   Alacağınız araca göre değişiklik gösterir eğer araçlarınızı özel amaçlı kurtarıcı olarak trafiğe işletirseniz araç başına yıllık 9 bin tl gibi ücreti devlete ödersiniz.

   Reply
  2. admin Post author

   Maliyeti sadece araçlardır. Geri kalan belge işleri çok cuzi rakamlar tutmaktadır.

   Reply
 10. Emrah

  Yeni kanuna göre Mitsubishi fuso çekici kullanacağım hangi ehliyet geçerli bazıları g bazıları C sınıfı diyor kesin bilgisi olan varmı

  Reply
  1. admin Post author

   Belirtiğiniz araç modelinin türü ne olarak geçmektedir? (kamyonet yada kamyon olduğunu belirtir misiniz)

   Reply
  2. admin Post author

   Aracın türü kamyon geçiyor ise kamyon ehliyeti alınmalıdır.

   Reply
 11. Burhan

  Sabit kasa ile Kayar kasa arasında ne fark var. Sabit kasa ya tekeri dönmeyen kazalı araç yüklenebilir mi. Siz hangisini tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim…

  Reply
  1. admin Post author

   Kayar kasa kazalı araçları çok rahat alabilmektedir. Fakat kayar kasa ağırlığı fazla olduğu için her araca uyumlu değildir. Kamyon araçlarda kayar kasa kullanılmaktadır. Kayar kasada kazalı forktif iş makinesi gibi araçları kolaylıkla alabilirsiniz. Sabit kasada ise tekeri dönmeyen yada kopan bir aracı almak çok zor hatta imkansıza yakın bir olay. Sabit kasanın avantajı sabit kasa araçları az yakar ve müşteriye uygun fiyat verdiğiniz için müşteri genel olarak sizi tercih edecektir. Size öneri yapmam doğru olmaz öğrendiğiniz bilgiler ile size en uygun olanı seçmek daha avantajlı olacaktır.

   Reply
 12. Burhan

  Araçları Özel amaçlı Kurtarıcı olarak trafiğe işletirseniz 9 bin TL devlete ödersiniz. Demişsiniz. Farklı bir şekilde işletme imkanımız var mı? Varsa avantajı yada dezavantajı nedir? İkinci olarak sabit kasa kamyonetin azami ve asgari istihab haddi nedir? Üçüncü olarak Kayar kasa yı kamyonete koydurmak mümkün mü. Teşekkür ederim….

  Reply
  1. admin Post author

   Farklı bir şekilde yapılabilir. Yıllık 9 bin tl ödememek için aracınızı kamyonet olarak ruhsata işletebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda ilgili ücrete tabi olmuyorsunuz. Dezavantaj olarak bir kaza olduğunda tüm masrafları siz ödeyeceksiniz ve trafik polis çevirmesinde kamyonet olarak geçtiği ceza alırsınız. Araca göre istihab haddi değişiklik gösterecektir. 3. sorunuz olan kayarkasaya kamyonet tabiki konulabilir. Fakat her araca konulmamaktadır. Bu işlemi yaptırmadan önce kayar kasa yapan firmalara danışmanız daha sağlıklı olacaktır. Her kamyonet araç kayar kasada performans vermemektedir.

   Reply
 13. Kanybek Saatov

  Merhaba, bu işi yapmak istiyoruz.
  Fakat aracı yurt dışından getirerek çalışmak istiyoruz. Bununla ilgili herhangi bir sınırlama var mı.
  Yani araç Gürcü plakalı olacak fakat İstanbul içinde çalışacak. Bu sıkıntı yaratır mı?
  Yabancı araçların Türkiye’de iki yıl bulunma hakkı var diye biliyorum.
  Teşekkür ederim.

  Reply
  1. admin Post author

   Sıkıntı yaşatacağını düşünüyorum. Çünkü araçlar için özel amaçlı çekici belgesi alınması gerekir. Sizlerde bu belge olmayacak ve çevirme işleminde ceza yemeniz ve trafikten men edilmeniz muhtemel bir ihtimaldir. Sizin deyiminize göre farklı ülkeden taksi plakası ve aracı türkiyede çalıştırma gibi bir düşünce Kesinlikle yasal olmayan bir işlemdir.

   Reply
 14. admin Post author

  Bir muhasebeci ile anlaşma yapmanız durumunda muhasebeci sizlerin işlemleri ile ilgilenmekte ve aylık 140 tl gibi bir ücret çıkmaktadır. Yapılan işi tam olarak oto kurtarıcı olarak yapmak istiyorsanız çekici sigortası belirtiğiniz ücretler çıkmakta ve bir sonraki yıl eğer kaza yapmazsanız tutar %50 düşmektedir. Ve her geçen yıl bu tutar gittikçe düşmektedir. Kamyonet belgesini yeni aldım fiyatı toplamda 2800 tl tutmakta şehir içi ve şehirler arası çalışabilirsiniz. Ekstra ödediğiniz bir tutar bulunmamaktadır. Birde araç vergisi bulunmaktadır.

  Reply
 15. Selçuk

  Merhaba bu işe ilk girmek için nasıl bir yol izlemem gerek direk esnaf olarak yapılabiliniyor mu yoksa şirket mi kurmak gerek ikinci konu sigorta şirketlerinin genel merkezi ile mi anlaşma yapmak gerek yoksa bulınduğumuz yerdeki acenteler ile anlaşma yapmamız gerekle mi son olarak trafikte kaza yapmiş araçların şöförü olmadı zaman hastane ve ya vefat etmesi durumunda siz bu aracı alıp nereye götüreceksiniz kendinize ait park alanı mı gerek yoksa direk yediemin garajına mı götürüyorsunuz bu durumda sizin ücretinizi kimden tahsil edeceksiniz bulunduğum il nüfüsu 90000 bin 4 kişi yapıyor bu işi ikisi iki araç ile hem kayar kasa hem sabit kasa var muhtemelen sabit lasa ikinci el bir araç alıp yapmayı düşünüyorum herkez kendi rızkını kazanır

  Reply
  1. admin Post author

   Şirketi bireysel bir firma kurup daha uygun fiyata yapabilirsiniz. Konu hakkında muhasebeciyle görüşüp daha net bilgi alabilirsiniz. Sigorta firmalar ile anlaşma yapabilmek için 5-6 araç istemektedir. Araç kaza yapmış ise ve ölü yada yaralı var ise polis kendi çekicisi ile çektirmektedir. O kazaya dokunma gibi bir şansınız yok. Fakat orada akrabası sizin ile anlaşma yaparsa size nereye isterse çektirebilir ve poliste eğer araç konumu yollu kapatmıyor ise birşey demez.

   Reply
 16. Levent

  Hocam merhaba. 1 adet sabit kasa ducato ve 1 adet kayar kasa mitsubishi fuso araçla bu işe girmeyi düşünüyorum. B sınıfı ehliyetim var buna ek olarak hangi yetki belgelerini almalıyım.her kafadan farklı bir ses çıkıyor vs. Bir de bu işi kendi sanayi çevrem dışında profesyonel yapmak adına TurAsisst ve Mondial asistance gibi kurumsal firmalar ile partner çalışmak istiyorum. Bu gibi kurumsal firmalarla nasıl anlaşma sağlarım, bağlantıyı nasıl nerden kurarım müşteri hizmetleri hattından olmadı internet sitesinden de bulamadım, bizden istedikleri şartlar ne olur, ödemeler de problem yaşarmıyım. Konu ile alakalı engin tecrübelerinizden cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
  1. admin Post author

   K belgesi almanız gerekir. Eğer kamyonet araç alacaksanız maliyetli daha düşük olacaktır. B sınıfı ehliyet kamyonet kullanabilir. Sigorta yani kurumsal firmalar ile çalışmak için mininmum 5-6 araç ve istemektedir. Bu araçşarda yeni model olmak zorundadır.

   Reply
 17. Veysel

  Yorumlarınız için teşekkürler bu işi yapmak istiyorum deneyimin yok hangi araç ve kasayı önerirsiniz araçı çekiçi veya kamyonet olarak kayıt yaptırmadan bAhsediyorsunuz bu konu hakkında bilgi verirmişsiniz bu işte deneyimi olmayan açısından fazla araç almak mantıklı mı 2 adet araç taşıyan kasaları tavsiye edermisimiz teşekkürler

  Reply
  1. admin Post author

   Aynı anda çoklu yanı 2li taşıyan aracı yeni başlayan bir kişiye tavsiye etmem. Aracın üstündeki yük fazla olduğu için boşken bile araç çok yakacaktır. Bunun yanı sıra aracın yakıtıda artmış olacaktır. Size tavsiyem özel amaçlı olarak bir sabit kasa ile başlamak çok mantıklı olacaktır. Eskisine göre k belgesi çok fazla fiyatları düştü.

   Reply
 18. Ahmet

  Merhaba.Ben özel forklift işi yapmak istiyorum,karayollarında forklift ile gitmek yasak oldugundan kayar kasalı ufak bir cekici almak istiyorum.Hangi belgeler ve be tur vergileri var rica etsem öğrenebilirmiyim?
  Teşekkür ederim.

  Reply
  1. admin Post author

   Forktifi taşıma yapacaksanız kamyonet olan bir kayarkasa ile başlamak doğru olmayacak hem aracın gücü yeterli olmayacak ve kamyonete konulan kayar kasa çok fazla zarar verecektir. Kamyon tipi bir kayar kasa almanız ve k belgesi almak yeterli olacaktır. Bunun haricinde Firma faaliye ve yük taşımacığında kullanılan src belgesi yeterli olacaktır.

   Reply
 19. Semih

  Bu iş için k belgesi kiralarsak olurmu bide herhangi bi ofis açmamız gerekiyomu yani tam olarak şartlar neler kısaca bi açıklarmısınız

  Reply
  1. admin Post author

   K belgesi kiralama işlemi olmayacaktır. Eğer k belgesi yok ise k belgesi olan kişi üzerine aracı vermeniz gerekir. Bir ofis açmanıza gerek bulunmamaktadır.

   Reply
 20. fatih

  çok.faydali emekleriniz icin teşekkür ederim
  yetki belgesi veya k belgesi alabilmek icin izlemem.gereken yol.nedir
  lise mezunu sarti varmidir

  Reply
  1. admin Post author

   Herhangi bir okul mezuniyet şartı bulunmuyor, Bulunduğunuz ilde yol denetim istasyonlarına gidip daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Yeni yasaile birlikte k belgesinin fiyatları çok düştü Kolaylıkla alabilirsiniz.

   Reply
  2. admin Post author

   Herhangi bir mezuniyet şartı yok İlinizde bulunan Yol denetim istasyonlarına gidip daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Fakat kesinlikle firma olmanız ve aracın kendi üzerine olmanız gerekecek farklı bir şartı bulunmuyor ödeme sonrasında ödeme yaptığınızda alabilirsiniz.

   Reply
 21. Mehmet Ali ÖZDEMİR

  Merhaba kayarkasaya çıkabilir ilave koyup dönüşlere yük alsam ceza yer miyim? Bu arada iyi niyetli yardımlarınız için teşekkür ederim.

  Reply
  1. admin Post author

   Tonajın tutması kesin şart fakat daha detaylı ve net bilgiyi yol denetim istasyonlarından almanız daha kesin olacaktır.

   Reply
 22. Uğur

  Ehliyet büyük olması gerekiyormu SRC olması gerekiyomu

  Reply
  1. admin Post author

   Src tabiki gerekir. Ehliyet olarak hangi tür aracı kullancağınıza bağlı. Eğer kamyonet ise b gerekir. Daha üst bir araç kullanacaksanız duruma göre ehliyetinizi yükseltebilirsiniz.

   Reply
 23. Atilla

  Merhaba ben oto kurtarıcı işi yapmak istiyorum allah izin verirse . Bu k belgesi olayı kafama takıldı başka birinin k belgesi ile bu işi yapmak mümkün müdür

  Reply
  1. admin Post author

   Malesef o kişinin k belgesi geçerli olmamaktadır. Eğer araç onun üzerine ve firma onun üzerine olacak ise geçerlidir. Eskisine göre k bölgesi fiyatları çok pahallı değil. Almanızı öneririm.

   Reply
 24. huso

  meraba herkese yardimci oldunuz icin tesekkurler
  bende bu isi yapmak istiyorm baska birinin k belgesini kiralarsak o kisinin bagkurunu yapmak zorndamiyz biz o kisinin iscisi gibi mi olcaz bizim sskmizi yapmk zorunda maliyet artmis olacak …birde k belgesi sart mi …dyelimki temin ettik tek aracla sigorta sirketleri ile anlasma yapabilirmiyiz arac sayisi onemlimi …adres amacli bir ofis dukkana gerek varmi sigorta sirketlerine nasil hizmet veririz yardimci olursanz sevinirm tsk ler

  Reply
  1. admin Post author

   Sigorta firmasına tek araç verilmemektedir. K belgesi geçerli olması için araç o kişiye ve firmada o şahısa ait olması gerekir. Dükkan açmanıza gerek bulunmamaktadır. Ev adresinizi home ofis olarak gösterebilirsiniz. Muhasebeci kişi sizlere daha net yardımcı olacaktır.

   Reply
 25. huso

  1 tane aracla bu ise girsek sigorta sirketleri ile anlasma yapilabilirmi tek arac oldugu icin .birde sehir ici k belgesi ne kadardir sizce sehir ici derken bir sehir tum ilcelerine gide bilir baska bir sehire gidemez dogrumu

  Reply
  1. admin Post author

   Sigorta firmaları ile anlaşma yapılırken en az ortalama 10 adet araç istenmektedir. Tek araç ile sigorta işi yapılmamaktadır. Güncel fiyatları ile ilgili web üzerinden yada karayollarının sitesinden fiyatlara bakabilirsiniz. Şehir içi sadece o il içerisinde geçerlidir. Evet doğrudur.

   Reply
 26. ahmet çağlayan

  bir söz varya hani ,,değirmenin şahşağı gitmiş vah,vahı kalmış,,,artık Türkiyede çekici işi karlılığını bitirmiş demektir. aklı olan uzak dursun.hakkını kazanamadığın gibi,kazancının kökü vergiye gider.7/24 hizmet verebilmek,özelden,uykudan vazgeçmek demek biraz yol alsanda buişte ,döner bakarsınki 1 arpa boyu yol gitmişsin .giden yıllarınıda geriye getiremessin.

  Reply
 27. Fatih

  Bende il çapında cekıcı hızmetı vermek istiyorum fakat bu işi nissan navara çiftkabin ve arsç taşıma romorkuyla kendi capum da yapmak istiyorum iş yerim var k belgem var src ehlıyetım var

  Reply
  1. admin Post author

   Bildiğim kadarıyla belirtiğiniz araca oto çekme işlemi yapılırken bazı belgelere uygun olmadığı için yasal değildir. Dilerseniz karayolları genel müdürlüğünden daha detaylı araştırma yaparak çözümleyebilirsiniz.

   Reply
 28. Yahya Şentürk

  Teşekkür ler yardimci oldugunuz icin
  Cekici alincaca sikorta sirketleri ve pert arac alim yerleri vs nasil bir anlasma yapiliyor sart lar neyi gerekdiriyor saygilar

  Reply
  1. admin Post author

   Anlaşma konusunda detaylı bilgimiz mevcut değildir. Sigorta firmaları ile detayları görüşmesini yapabilirsiniz.

   Reply
 29. Yahya Şentürk

  Slm araci şirket uzerine alipda k belgesini de sirketemi yoksa sahiz uzerinemi alinacak slm

  Reply
 30. Emre bey

  MRB BENDE BU İSE 1 ARABAYLA GİRMEK İSTİYORUM İVECO İLE 1 ARACLA BU İS YAPILIRMI BURSA GIBI BIR SEHIRDE VE KASA EN AZ 6 METRE OLMALI DIE DUSUNUYORUM SİZ HANGI ARACI ÖNERİRSİNİZ VE 1 CEKICININ OZEL AMACLI ISE YILLIK SIGORTASI VE VERGISI NE KADAR OLUR BİRDE VİNCLİ OTO KURTARMA DAHA IYI IS YAPMAZMI BU MESLEGIN ONU ACIKMIDIR SIMDIDEN TESEKKURLER

  Reply
  1. admin Post author

   Çok fazla çevreniz yok ise tabiki 1 araçla yapsanız daha iyi olacaktır. Kayar kasa olması avantaj olacak çünkü esnaf piyasasında kayar kasa ile bütün araçları çekebilirsiniz.

   Reply
 31. EMRE BEY

  MRB ÖNCELIKLE SON ZAMANLARDA OTO KURTARICI OLARAK IVECO ARKA CIFT TEKER OLANLAR DAHA COK TUTULMAKTADIR BENDE 1 ARACLA YANI ICEVOYLA BU ISE GIRMEK ISTIYORUM SIZ HANGI ARACI ONERIRISINIZ VE VINCLI OTO KURTARMA DAHA IYI IS YAPMAZMI BİRDE HEM AGIR TICARI 1 TANE HEM NORMAL TAKSI CEKICI KOYSAM 2 ARACLA BU ISI YAPABLRMYM TABI YENI BASLAYAN BIRI OLARAK HENUZ PEK CEVRESI OLMAYAN BIRI BURSADA YAPMAYI DUSNUYORM SON OLARAK OZEL AMACLI KURTARICIYIMI ONERIRSINIZ YILLIK SIGORTA VE VERGI GIDERI NE OLCAKTIR EKMEK YEDIRIRMI SIMDIDEN TESEKKURLER..

  Reply
  1. admin Post author

   Sigorta işlemlerini özel amaçlı çekici olarak kestirmezseniz kaza durumunda büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Ne tür potansiyel var ise o yönde araç almanız daha sağlıklı olacaktır.

   Reply
 32. Lütfi Doğan DEDİK

  Mrb lar bende Ducato kamyonet var bunu kurtarıcıya çevirmek istiyorum belge olarak *k1belgem var şehirler arası ticari eşya taşıma belgesi ehliyetim b sınıfı başka belgeler yok src de yok taşıma yapmak için src yeterlimi birde benim k belgesi oluyormu tskrler

  Reply
  1. admin Post author

   Src ve k belgesi var ise belgelerinizde bir eksiklik bulunmamaktadır. Firma açılışı yapıp işlem yapabilirsiniz.

   Reply
 33. Bahan

  Admin teşekkürler.resimdeki ara la başlamak mantıklı gibi.ancak özel amaclı ki yoksa k belgeli mi başlamak mantıklı. konusunda kafam hala karisik

  Reply
  1. admin Post author

   Özel amaçlıda olsa K belgesi bu işi yapılacak ise kesin olarak gerekli bir belgedir.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir